ورود سامانه بارشی جدید به كشور از روز جمعه

ورود سامانه بارشی جدید به كشور از روز جمعه

گل اركیده: تهران-مدیركل شبكه پایش سازمان هواشناسی با اشاره به آخر فعالیت سامانه بارشی تا فردا در كشور، از ورود سامانه ای جدید از اواخر وقت جمعه (31 فروردین) اطلاع داد.


مهندس مسعود حقیقت روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به فعالیت سامانه بارشی كه از اول هفته جاری در سراسر كشور فعال است، اظهار داشت: این سامانه طی امروز و فردا در نیمه شرقی و مركز كشور فعال و در ارتفاعات البرز و دامنه های زاگرس با بارش باران، رعد و برق و وزش باد همراه خواهد بود.
وی ادامه داد: بر اثر فعالیت این سامانه ساكنان استان های خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، سیستان و بلوچستان، كرمان و جنوب یزد شاهد بارش باران هستند و بارش ها در ارتفاعات و مناطق سردسیر شكلی از برف و باران را خواهد داشت.
مدیركل شبكه پایش سازمان هواشناسی اظهار داشت: این سامانه فردا (پنجشنبه) بیشتر در مناطق شرق و جنوب شرقی كشور فعال است و باعث بارش رگبارهای پراكنده خواهد شد.

***ورود سامانه بارشی به كشور از روز جمعه
وی با اشاره به خروج این سامانه از اواخر وقت پنجشنبه (30 فروردین) از كشور ادامه داد: مدلهای هواشناسی نشان داده است از اواخر وقت جمعه سامانه بارشی دیگری از نواحی غرب وارد كشور شده و غرب، شمال غرب، ارتفاعات البرز و زاگرس را در هفته آینده تحت تاثیر قرار خواهد داد و باعث بارش های خوبی در این مناطق می گردد.
حقیقت اضافه كرد: این سامانه از اوایل هفته آینده به تدریج به سمت مركز و شرق كشور حركت می كند و انتظار داریم در همه استان های كشور غیر از استان های جنوبی باعث بارش های خوبی بشود، همینطور شهر تهران هم دریافت كننده بارش های مناسبی بر اثر آن باشد؛ هر چند انتظار كاهش دما مانند هفته جاری را نخواهیم داشت.
وی با اشاره به روند افزایش دما در استان های شمالی و سواحل دریای خزر افزود: دمای هوای این مناطق از امروز به تدریج با افزایش بین 7 تا 12 درجه ای روبروست و دریای خرز آرام خواهد بود.
این كارشناس هواشناسی همینطور به مواج بودن خلیج فارس و تنگه هرمز اشاره كرده و اظهار داشت: ماهیگیران و لنج های فعال در سواحل جنوبی كشور باید تمهیدات لازم را به كار بندند.

***وضعیت هوا و دمای پایتخت
حقیقت در مورد وضعیت دما و هوای پایتخت هم توضیح داد: ساكنان تهران از امروز شاهد روند افزایش دما خواهند بود و پیش بینی می نماییم فردا دمای هوای تهران به 22 درجه بالای صفر برسد، هوا كمی ابری و نیمه ابری است و احتمال رگبارهای پراكنده اواخر وقت در ارتفاعات وجود دارد. همینطور كمینه دمای هوای تهران بامداد امروز به 6 درجه بالای صفر رسید.

**گرم ترین و سردترین نقاط كشور
به گفته وی اردبیل با دمای 8 درجه زیر صفر، شهرستان خلخال در همین استان با 5 درجه زیر صفر و آبعلی در استان تهران با 5 درجه زیر صفر و شهرهای راسك در استان سیستان و بلوچستان و میناب در استان هرمزگان به ترتیب با 38 و 36 درجه بالای صفر سردترین و گرم ترین مناطق كشور را به نام خود طی 24 ساعت گذشته ثبت كردند.
علمی**9157**1440


1397/01/29
23:14:00
5.0 / ۵
5626
تگهای خبر: هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است