آتش بی سابقه در دل جنگل های شمال

آتش بی سابقه در دل جنگل های شمال

گل اركیده: تهران- كاهش بارندگی، كم شدن رطوبت و بی توجهی گردشگران در استان های شمالی كشور آتش سوزی بی سابقه ای را برای نخستین بار در نوروز امسال برای جنگل های این مناطق رقم زد؛ به صورتی كه 80 تا 90 هكتار از جنگل های استان مازندران در مناطق تحت پوشش سازمان محیط زیست دچار آتش سوزی شد.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا، سازمان حفاظت محیط زیست مناطق باارزش زیست محیطی ایران را برای محافظت در قالب مناطق چهارگانه تقسیم كرده است كه با عناوین پارك ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش زیستگاه های نمونه جانوران وحشی، منطقه حفاظت شده اراضی ویژه زیست محیطی و منطقه شكار ممنوع حدودا بیش از 10 درصد سطح كشور را دربرمی گیرد.
این مناطق از تنوع زیستی زیادی برخوردار می باشند كه مرتع، علفزار، تالاب و جنگل را شامل می شوند و حفاظت از آنها برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است.
جنگل ها بخش مهمی از این عرصه های طبیعی هستند كه مانند سایر جنگل های كشور كه تحت مدیریت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری قرار دارند، همواره در طول سال بخصوص در ایام تعطیل و نوروز در معرض انواع صدمه ها همچون آتش سوزی هستند كه بنا به قول مدیركل دفتر حفاظت و شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست آتش سوزی امسال جنگل ها در مناطق حفاظت شده استان مازندران در روزهای نوروز نسبت به سال های قبل بی سابقه بوده است.
علی تیموری روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اضافه كرد: در استان مازندران در چهار منطقه حفاظت شده 'پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه'، 'منطقه خوش واش و امامزاده عبدالله '، 'منطقه خانی كان نوشهر' و 'منطقه كهنه ده نوشهر' در روزهای نوروز در مجموع شاهد بروز آتش سوزی در حدود 80 تا 90 هكتار بودیم.
وی اظهار نمود: با تلاش مردم، اعزام بالگرد، تلاش نیروهای سازمان محیط زیست و كمك وزارت دفاع، آتش در بخش های وسیع تری از جنگل های این مناطق گسترش نیافت و مهار گشت.
تیموری اظهار داشت: بنا به اعلام دستگاه های مسئول، امسال شاهد كاهش بارندگی در كشور بودیم كه در طول 40 تا 50 سال قبل بی سابقه بود، این وضعیت بر شرایط استان های شمالی هم تاثیر گذاشت به صورتی كه بارندگی در این استان ها هم كاهش پیدا كرد، این مساله باعث كاهش رطوبت و خشكی مناطق شد و شرایط را برای بروز آتش سوزی فراهم نمود.
وی تصریح كرد: بروز آتش در جنگل های شمالی كشور در فصل بهار بی سابقه بوده است؛ زیرا همواره در این فصل از سال رطوبت به اندازه كافی وجود داشت اما امسال به دلیل كاهش بارندگی، شاهد بروز آتش سوزی در این مناطق بودیم.
مدیركل دفتر حفاظت و شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كه متولی جنگل های كشور است هم وسعت آتش سوزی امسال جنگل های شمال را نسبت به سال های قبل بی سابقه اعلام نمود.
چندی پیش سرهنگ قاسم سبزعلی فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اعلام نموده بود كه آتش سوزی در 150 هكتار از جنگل های شمال منجر به صدمه جدی به این سرمایه های ملی شد؛ به صورتی كه این میزان آتش سوزی در نوروز در 10 سال قبل بی سابقه بوده است، در این ایام همینطور آتش سوزی های پراكنده ای در استان های غیرشمالی داشتیم كه قابل توجه نبود.
تیموری تصریح كرد: 95 تا 98 درصد علت شروع آتش سوزی ها عوامل انسانی است، افراد و گردشگران و حتی شكارچیان غیرمجاز كه آتش بر پا می كنند، اگر در زمان ترك محل آن را به خوبی خاموش نكنند و در صورت وزش باد و خشكی و كمی رطوبت در منطقه آتش توسعه پیدا می كند و خاموش كردن آن بسیار دشوار خواهد بود.
تیموری با اشاره به اینكه انداختن یك ته سیگار در طبیعت هم می تواند فاجعه به بار آورد، اظهار داشت: استان های شمالی استان های حساسی هستند و شرایط امسال هم بسیار نگران كننده است ازاین رو همه باید دقت كنند.
وی تصریح كرد: از جانب دیگر سازمان حفاظت محیط زیست در حال تقویت یگان حفاظت است و بر مبنای امضای تفاهم نامه ای كه با وزارت دفاع، موسسه مالی اعتباری كوثر و سازمان برنامه و بودجه داشتیم، در حال تحویل امكانات و تجهیزات اطفای حریق برای مناطق چهارگانه هستیم و آن تجهیزات در حال تزریق به استان ها است اما با عنایت به شرایط بارندگی و خشكی مناطق پیشگیری و نقش مردم بسیار مهم و موثر است.
تیموری اظهار داشت: با عنایت به اینكه امسال شرایط بسیار ویژه است؛ از این رو جلسه كمیته مدیریت بحران و اطفای حریق مناطق نسبت به سال های قبل زودتر با حضور نمایندگان سازمان مدیریت بحران، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان حفاظت محیط زیست در وزارت دفاع برگزار و گزارش های مربوطه ارائه شد.
وی اضافه كرد: ماده 38 قانون برنامه ششم، دولت را مكلف كرده است طرح جامع مدیریت پیشگیری و اطفای حریق در عرصه های طبیعی كشور را تهیه نماید كه این طرح در سال های گذشته تهیه شد و در این جلسه هم تصمیم بر این شد كه دوباره به سازمان برنامه بودجه ارسال تا اعتبارات لازم دریافت شود.
تیموری اظهار داشت: گرچه امسال نسبت به سال های گذشته تا (سال 93) آتش سوزی بیشتری داشتیم اما در مجموع بیشتر از 50 درصد كاهش داشته ایم؛ با عنایت به اینكه سال قبل و امسال شرایط از نظر بارندگی و گرمای هوا متفاوت می باشد.

** اعلام آمادگی وزارت دفاع برای تامین بالگرد
تیموری ادامه داد: همینطور وزارت دفاع برای در اختیار قراردادن بالگرد اعلام آمادگی كرد و قرار شد در استان هایی مانند كهگیلویه و بویر احمد، ایلام، فارس، لرستان، خراسان رضوی، گلستان، مازندران، آذربایجان شرقی و خوزستان كه حساسیت بیشتری دارند، بالگردها مستقر تا در صورت نیاز از آنها استفاده گردد.
مدیركل دفتر حفاظت و شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: وزارت دفاع هماهنگی های لازم را جهت استفاده از بالگرد با سپاه، نیروی انتظامی و هلال احمر انجام خواهد داد.
وی اضافه كرد: قرار شد بالگردها در استان هایی كه پایگاه دارند مستقر شوند و در صورت نیاز به استان های مجاور سرویس دهند؛ بعنوان مثال در كرمانشاه كه پایگاه دارد بالگرد مستقر می گردد و اگر آتش سوزی در همدان رخ داد به آن منطقه پرواز می كند.
تیموری تصریح كرد: اكنون در حال تجهیز امكانات اطفای حریق هستیم و وزارت دفاع هم به مرور در حال تحویل این امكانات ازجمله روت فایر، آتش بور، آتش كوب و تجهیزات انفرادی به سازمان محیط زیست است و سازمان هم آنها را به استان ها ارسال می كند.
وی درباره نصب حسگرهای اخطار حریق در مناطق چهارگانه اظهار داشت: نصب حسگرهای اخطار حریق هم در دستوركار سازمان محیط زیست قرار دارد و مقرر شده است این كار امسال از پارك ملی گلستان آغاز شود و در صورت تامین اعتبار در مناطق بحران خیز دیگر استان ها هم نصب خواهد شد.
علمی 9014** 1834


1397/01/26
14:52:48
5.0 / ۵
4934
تگهای خبر: آب , جنگل , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است