طغیان دوباره ریزگردها؛

وضعیت هوای اصفهان قرمز است، شاخص ۱۵۸

وضعیت هوای اصفهان قرمز است، شاخص ۱۵۸

گل ارکیده: شاخص کیفیت هوای کلان شهر اصفهان، کاشان، شاهین شهر و خمینی شهر امروز یکشنبه دهم تیرماه در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در سجزی بسیار ناسالم می باشد.به گزارش گل ارکیده به نقل از مهر، شاخص کیفی هوای کلان شهر اصفهان برمبنای داده های ۱۴ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۶ بامداد یکشنبه دهم تیرماه با میانگین ۱۵۸ وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان میدهد.
بر اساس داده های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان های زینبیه، ۲۵ آبان، دانشگاه صنعتی، بولوار کاوه، سپاهان شهر با عدد ۱۵۸، خیابان احمدآباد و بزرگراه خرازی ۱۷۹، میدان انقلاب ۱۶۰، خیابان پروین اعتصامی ۱۶۲، بزرگراه خرازی ۱۶۳، رهنان ۱۵۹، خیابان فرشادی ۱۵۵، خیابان فیض ۱۶۱ و ایستگاه ولدان ۱۵۷ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.
شاخص هوا همین طور در ایستگاه پارک زمزم با عدد ۱۴۶ و خیابان میرزا طاهر ۱۲۷ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروههای حساس را نشان میدهد.
اداره کل هواشناسی استان اصفهان طی یک هفته اخیر نسبت به تشدید باد و ایجاد توفان لحظه ای و گردوخاک ۳ هشدار سطح زرد و یک هشدار سطح نارنجی صادر کرده است.
بنابر اعلام اداره کل هواشناسی استان شرایط وزش باد شدید، توفان لحظه ای همراه با گردوخاک از بامداد امروز یکشنبه تا روز چهارشنبه ۱۳ تیر ماه در اصفهان ادامه خواهد داشت که سبب کاهش شعاع دید و افزایش غبارآلودی هوا در مناطق شرق، شمال، مرکز و جنوب استان خصوصاً آران و بیدگل، اردستان، انارک، چوپانان، بادرود، خور و بیابانک، برخوار، کاشان، کبوترآباد، کوهپایه، لنجان (زرین شهر)، مبارکه، مهاباد، شاهین شهر و میمه، نائین، نجف آباد، نطنز، ورزنه و شهر اصفهان خواهد شد.
اداره کل هواشناسی استان اصفهان نسبت به کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، اختلال در تردد در نیمه شرقی اصفهان، احتمال لطمه به سازه های موقتی و سقوط اشیا از ارتفاعات در مناطق شرق و شمال استان هشدار داده و در ادامه سفارش کرده است که هموطنان خصوصاً گروههای حساس جامعه (سالمندان، افراد دارای بیماریهای تنفسی و قلبی، زنان حامله و کودکان کمتر از پنج سال) طی روزهای پیش رو از حضور در فضای باز اجتناب کنند.
اداره کل هواشناسی اصفهان سفارش کرده است که طی این مدت تردد خودرو ها در سطح شهرهای استان مدیریت و فعالیت واحدهای صنعتی برای جلوگیری از بالا رفتن شاخص آلودگی هوا کنترل شود.
امروز شاخص هوا در زرین شهر با میانگین ۹۶ و نجف آباد با ۹۷ در وضعیت قابل قبول، شاهین شهر با میانگین ۱۵۷، کاشان ۱۷۵ و خمینی شهر ۱۵۶ قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در مبارکه با میانگین ۱۱۹ نارنجی ناسالم برای گروههای حساس ثبت گردید.
همچنین شاخص کیفی هوا در شهر سجزی با میانگین ۲۰۱ وضعیت بنفش و بسیار ناسالم را نشان میدهد و ایستگاه های شهر قهجاورستان و شهرک صنعتی دولت آباد قطع است.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناکست.
این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO)، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه های پایش هوا، ثبت می شود.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

1403/04/11
12:11:06
5.0 / ۵
117
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است