معاون محیط زیست اصفهان:

وجود گرگ در اطراف سکونتگاه ها امری طبیعی است

وجود گرگ در اطراف سکونتگاه ها امری طبیعی است

به گزارش گل ارکیده، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت: وجود گرگ در اطراف سکونتگاه های شهری و روستایی امری طبیعی است.حسین اکبری در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: سگ سانانی مانند گرگ، شغال و روباه گونه هایی هستند که سازگاری بالایی با انواع محیط های مختلف دارند. این گونه ها با چشم اندازها و اثرات انسان ساخت سازگار بوده و برخلاف گربه سانان توانمندی هایی برای نزدیک شدن به روستاها و مزارع برای پسماند خواری و جستجوی غذا دارند.
وی اضافه کرد: باید توجه داشت که گستره وسیعی به لحاظ بوم شناختی زیستگاه این گونه های حیات وحش شناخته می شود؛ این گونه ها در دشت، کوهستان، دره، نیزار و زیست بوم های آبی پیدا می شوند و مشاهده آنها در این زیستگاه ها امری طبیعی است.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان ضمن اشاره به این که این گونه ها امکان دارد برای جابه جایی و یا یافتن غذا در یک منطقه مشاهده شوند، تصریح کرد: این امر طبیعی است در مواردی باید نگران بود که فردی از این گونه ها هار باشد و یا این که گرگ و شغال به دامداری و محلی که مرغ و احشام نگهداری می شوند، حمله کنند و از سمت حیات وحش و گرگ به دام ها خسارت وارد شود.
اکبری با اشاره به اینکه محیط زیست استان در این حوزه اقدامات پایش و کنترلی و نظارتی و هماهنگی بین بخشی دارد، اضافه کرد: در نجف آباد هم درمورد گرگ های مشاهده شده هماهنگی های بین بخش بین شهرداری و دهیاری ها، نیروی انتظامی و دامپزشکی داریم که بتوانیم با اقدامات پیشگیرانه گرگ ها را از محیط مسکونی دور نگه داشته و به سمت زیستگاه اصلی هدایت نماییم.
وی به عرضه آموزش به جوامع محلی روستاها اشاره نمود و اظهار داشت: ساکنان روستاها بویژه کودکان در ساعات شب تلاش کنند در حاشیه روستاها رفت و آمد کمتری داشته باشند و ضریب ایمنی محل نگهداری دام و طیور را بالا برند.
زنده گیری گرگ در نجف آباد نداشتیم
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه زنده گیری یا اقدام مداخله ای در موارد بسیار نادر و در گام آخر برنامه محیط زیست است، عنوان کرد: تلاش می نماییم با کنترل و پایش مناطق با همکاری جوامع محلی، آموزش آنان و اقدامات اصولی از راه دهیاری ها و شهرداری ها برای جمع آوری پسماندها که جاذبه زیادی برای ورود حیات وحش به سکونتگاه های روستایی دارد، موارد حضور حیات وحش به حداقل برسد، با اینکه مشاهده گونه هایی مثل گرگ، شغال و روباه در اطراف سکونتگاه ها و مزارع امری طبیعی است.
اکبری با اشاره به اینکه تابحال زنده گیری گرگ در منطقه نجف آباد نداشتیم، اضافه کرد: وجود گرگ یک رفتار طبیعی است و در راه جابه جایی این حیوان شهر و روستا و جاده است زیستگاه تاریخی این ها دشت و کوه است. فعلا نیازی به زنده گیری نیست، زنده گیری در حالی که خیلی ضروری باشد و شرایط فنی و تخصصی ایجاب کند، صورت می گیرد.
پیش تر منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری در گفتگو با خبرگزاری مهر اعلام نمود که بر اثر حمله گرگ ها به روستای حسین آباد بخش مهردشت شهرستان نجف آباد در روز دوشنبه ۱۳ شهریور ماه ۶ نفر مصدوم شدند که چهار نفر به مراکز درمانی منتقل شده اند و از این تعداد سه نفر ترخیص و یک نفر تحت عمل جراحی قرار گرفت.
به گفته وی، در مجموع سه گرگ به این روستا حمله کرده بودند که یک قلاده توسط محیط زیست شناسایی و کشته شد و ۲ گرگ دیگر هم متواری شده و تیم های محیط زیست با استفاده از هلی شات درحال رصد منطقه هستند.
هفته گذشته روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان هم با انتشار کلیپی از پایش پهپادی روستای حسین آباد خبرداد که البته در تصاویر انتشار یافته گرگی مشاهده نشده بود.
دی ماه سال قبل هم در پارک جنگلی ناژوان شهر اصفهان سه قلاده گرگ مشاهده شدند. طی یکسال اخیر طی چند مورد حضور شغال و روباه در شهر اصفهان که در میدان نقش جهان بدنبال غذا می گشتند، خبر ساز شده بود.

1402/07/03
08:09:04
5.0 / ۵
259
تگهای خبر: آب , ایمن , جنگل , زیست بوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
دوستهای گل اركیده
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است