ادامه تنفس هوای ناسالم در پایتخت

ادامه تنفس هوای ناسالم در پایتخت

گل ارکیده: بر طبق اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، میانگین کیفیت هوای پایتخت هم اکنون(5 بهمن) در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم قرار خواهد گرفت.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، بر اساس پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، با عنایت به استمرار پایداری جوی، عدم وزش باد مؤثر و انباشت آلاینده ها طی ساعات گذشته هم زمان با افزایش ترافیک صبحگاهی کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم قرار خواهد گرفت.

ادامه این شرایط جوی در طول روز از پراکندگی آلاینده ها جلوگیری خواهد نمود. عدم وزش باد مؤثر همراه با افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت چهارشنبه سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس قرار خواهد گرفت.

سکون نسبی جو تا بامداد فردا (۶ بهمن) همراه با افزایش تردد خودرو ها افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در بیشتر مناطق را بدنبال خواهد داشت.

عدم وزش باد مؤثر در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود خواهد نمود. با ادامه این شرایط جوی تا ساعات پایانی پنجشنبه و افزایش ترافیک شامگاهی، افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس در بیشتر مناطق پیش بینی می شود.

میانگین کیفیت هوای تهران اکنون با آلاینده شاخص «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۵۸ یعنی شرایط ناسالم برای همه قرار دارد همین طور آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۵۹ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای همه قرار داشت.

براساس دستورالعمل احتیاطی صادره از طرف شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروههای حساس محسوب می شوند و باید از فعالیتهای طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری ورزند. افراد دیگر نیز باید فعالیتهای طولانی یا سنگین خارج از منزل خارج را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد بطور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می شود نفس کشیدن تاحدی مشکل تر از حالت طبیعی صورت بگیرد. کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و... همچون این کارهاست. فعالیت سنگین نیز عبارت است از هرگونه فعالیت شدید خارج از منزل که نفس کشیدن را برای افراد سخت می کند.

توصیه می شود شهروندان از تردد غیرضروری در شهر اجتناب کنند و در صورت لزوم حتما از ماسکهای مناسب N۹۵ استفاده نمایند.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که برمبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرآفرین است.

منبع:

1401/11/05
12:26:54
5.0 / ۵
228
تگهای خبر: آلاینده , باغ , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است