به بهانه روز جهانی خاك تاكید شد

خاک سالم، ضامن ادامه حیات روی زمین

خاک سالم، ضامن ادامه حیات روی زمین

گل ارکیده: هر ساله در تاریخ پنج دسامبر ˮروز جهانی خاکˮ بمنظور توجه به اهمیت خاک سالم برای حفظ زندگی روی زمین گرامی داشته می شود.


به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، هدف اصلی از گرامیداشت این روز جهانی افزایش آگاهی در مورد تخریب خاک است که می تواند موجب مشکلات زیست محیطی جدی همچون فرسایش، از میان رفتن مواد آلی و کاهش حاصلخیزی خاک شود.
وضعیت خاک به سبب صنعتی شدن یا مدیریت ضعیف زمینهای کشاورزی در خیلی از نقاط دنیا درحال بدتر شدن است. روز جهانی خاک مردم جهان را تشویق می کند تا به راه های پایدار برای مدیریت منابع خاک فکر کنند.
خاک مخلوطی از مواد معدنی، مواد آلی، گازها، مایعات و ارگانیسم ها است که در کنار هم حیات را امکان پذیر کرده اند. خاک ها منبع حیاتی عمده مواد غذایی مورد نیاز ما هستند. باتوجه به ارتباط مستقیم خاک با گیاهان و درختان، مدیریت پایدار خاک یک اولویت طبیعی برای بخش کشاورزی و جنگل داری است. خاک همین طور سایر خدمات مهم اکوسیستم مانند تصفیه آب و چرخه مواد مغذی، تنظیم آب و هوا و جلوگیری از سیل را ارائه می دهد. مدیریت پایدار خاک برای تولید مواد غذایی در صنایعی مانند آبزی پروری و ماهیگیری و همین طور برای بخش های محیط زیست و بهداشت از اهمیت بالایی برخوردارست.
تشکیل خاک ها به عواملی چون گذشت زمان، مقاومت سنگ اولیه یا سنگ مادر، آب و هوا، فعالیت موجودات زنده و بالاخره توپوگرافی ناحیه ای که خاک در آن تشکیل می شود، بستگی دارد.
روز جهانی خاک هر ساله در تاریخ پنج دسامبر مصادف با سالروز تولد "بومیپول آدولیاده"، پادشاه تایلند که بطور رسمی این رویداد را برگزار کرد، گرامی داشته می شود. در دسامبر سال ۲۰۱۳ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز با تعیین تاریخ پنج دسامبر ۲۰۱۴ به عنوان نخستین روز جهانی خاک به این واکنش پاسخ داد. این روز جهانی به پاس حمایت های پادشاه تایلند از ایجاد این روز انتخاب شده است.
کارشناسان خاک را به عنوان بستر تولید اصلی ترین منبع مطرح می کنند چونکه بیشتر مواد غذایی منشاء از خاک دارند.
شعار امسال (۲۰۲۲) روز جهانی خاک با عنوان "خاک: جایی که غذا از آن شروع می شود" تعیین شده است. هدف از تعیین این شعار افزایش آگاهی در مورد اهمیت حفظ یک اکوسیستم سالم با پرداختن به چالش های رو به رشد در مدیریت خاک، افزایش آگاهی در مورد خاک و تشویق جوامع به بهبود کیفیت خاک است.
به گزارش cnbctv۱۸، تخریب خاک که در نتیجه شور شدن و سدیمی شدن خاک ایجاد می شود، تهدیدی برای اکوسیستم است و تهدیدی برای تولیدات کشاورزی، امنیت غذایی و پایداری در سطح جهانی نیز شمرده می شود. از ین جهت، روز جهانی خاک برای پشتیبانی از مدیریت طولانی مدت منابع خاک مهمست.
منبع:

1401/09/15
12:53:58
5.0 / ۵
567
تگهای خبر: آب , بهداشت , جنگل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دوستهای گل اركیده
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است