مشاور رئیس سازمان محیط زیست كشور:

وضعیت آب زیرزمینی در شرق کشور اسفبار است

وضعیت آب زیرزمینی در شرق کشور اسفبار است

به گزارش گل ارکیده، چهارمحال و بختیاری مشاور رئیس سازمان محیط زیست کشور با تکیه بر این که وضعیت آب زیرزمینی در شرق کشور اسفبار است، اظهار داشت: در دهه ۵۰ حدود ۱۵ هزار حلقه چاه  در کشور وجود داشت که حالا تعداد چاه های کشور به ۸۰۰ هزار چاه رسیده که ۴۰۰ هزار چاه غیر مجاز در کشور داریم، کاهش آبخوان ها از دهه ۷۰ در کشور شروع شد.


احمدرضا لاهیجان زاده پنجم آذرماه در شورای توسعه و برنامه ریزی چهارمحال و بختیاری ضمن اشاره به سیاست های کلی سازمان محیط زیست کشور از جانب مقام معظم رهبری، اظهار نمود: در ۲۰ سال گذشته در کشور شاهد کاهش چشم گیر بارش باران هستیم و این مساله خیلی از نقاط کشور را با بحران آب مواجه کرده که ناشی از تغییر اقلیم است.
مشاور رئیس سازمان محیط زیست کشور با اعلان اینکه ۳۰ میلیارد متر مکعب در منابع آب تجدیدپذیر کشور کاهش داریم، اظهار داشت: منابع آب تجدپذیر کشور از۱۳۰ میلیارد متر مکعب در سال ۷۳ به ۱۰۳ میلیارد متر مکعب در سال ۹۹ رسیده است، حالا هم با تنش آبی در کشور روبرو شده ایم.
وی با اعلان اینکه از سال ۸۷ وارد مرحله تنش آبی و در بعضی استان ها بحران آبی شده ایم، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۳۰۴ شهر و مرکز استان در کشور با تنش آبی مواجه بودند که در سال ۱۴۰۱ این تعداد بیش تر شده است، کسری آب در سرجمع به ۱۳۰ میلیارد مترمکعب در کشور رسیده است.
لاهیجان زاده با تکیه بر این که وضعیت آب زیرزمینی در شرق کشور اسف بار است، اشاره کرد: در دهه ۵۰ حدود ۱۵ هزار حلقه چاه در کشور وجود داشت که حالا تعداد چاه های کشور به ۸۰۰ هزار چاه رسیده که ۴۰۰ هزار چاه غیر مجاز در کشور داریم، کاهش آبخوان ها از دهه ۷۰ در کشور شروع شد.
مشاور رئیس سازمان محیط زیست کشور در ادامه در مورد وضعیت فرونشست زمین در کشور، خاطرنشان کرد: فرونشست زمین ناشی از افت آبخوان ها است، در اکثر کشورها فرونشست یک سانتی متر زمین را وضعیت قرمز اعلام می کنند، حالا میانگین آمار فرونشست در دشت ها ۲۵ سانتی متر است.
مشاور رئیس سازمان محیط زیست کشور اضافه کرد: حالا پدیده تولید گرد و غبار گریبان خیلی از استان ها و شهرها همچون شهرکرد را گرفته است، ۵۶ میلیون هکتار از اراضی کشور مستعد غبارخیزی هستند که از این مقدار ۳۴ میلیون هکتار تبدیل به کانون گرد و غبار شده است.
وی ضمن اشاره به این که ایران جزو ۱۰ کشور اول جهان در تولید گازهای گلخانه ای است، بیان نمود: شدت مصرف انرژی در ایران بالا است، این مساله سبب افزایش تولید گلخانه هایی شده است، طبق آمار سال ۹۵ سالانه ۵۳۵ میلیون تن گاز گلخانه ای در کشور تولید و وارد جو می شود و در کنار غول های اقتصادی قرارداریم.
لاهیجان زاده در انتها اظهار داشت: به اغلب تالاب های کشور صدمه جدی وارد شده است، چونکه به تأمین حق آبه های تالاب ها توجه جدی صورت نگرفته است، وضعیت تالاب هر منطقه گویای مدیریت در حوزه آب در آن منطقه است.
منبع:

1401/09/05
20:12:19
5.0 / ۵
249
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است