حال ناخوش تالاب های مرزی هامون همچنان خشک

حال ناخوش تالاب های مرزی هامون همچنان خشک

گل ارکیده: در پی وقوع سیلاب در نقاط مختلف کشور طی روزهای اخیر، مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست از آبگیری20 تا 30 درصدی تالاب جازموریان آگاهی داد و در عین حال اظهار داشت: تالاب هامون کاملا خشک است و هورالعظیم و گاوخونی وضعیت خوبی ندارند.آرزو اشرفی زاده در گفت و گو با ایسنا به تالاب های آبگیری شده از سیل اخیر اشاره نمود و اظهار داشت: بر طبق تصاویر ماهواره ای تالاب جازموریان حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد آبگیری داشته است و همچنان سیلاب ها درحال ورود به تالاب های ساحلی استان هرمزگان، هستند و این تالاب ها نسبت به بقیه تالاب ها بیشتر متاثر از این بارندگی ها بوده اند.
تداوم خشکی کامل تالاب هامون
وی به وضعیت تالاب هامون اشاره نمود و اظهار داشت: با وجود ورود آب به بالادست حوضه هیرمند و پشت سد کمال خان، تالاب هامون هیچ آبگیری از رودخانه هیرمند در افغانستان نداشته و هم اکنون ۱۰۰ درصد خشک است. سال قبل نیز به سبب ایجاد انحراف در راه رودخانه هیرمند، تالاب هامون از این رودخانه آبگیری نکرد.

اشرفی زاده افزود: سازمان حفاظت محیط زیست علاوه بر معاهدات جاری بین دو کشور در بحث آب آشامیدنی و کشاورزی، پیگیری برای جریان یافتن آب از مسیر طبیعی هیرمند به جهت حفظ حیات تالاب هامون را خواهان شده است چونکه حیات تالاب هامون به سیلاب ها وابسته است.

وی به پیگیری های وزارت امور خارجه و وزارت نیرو در حوزه خشکی تالاب هامون اشاره نمود و اضافه کرد: مراجع ذی ربط درحال پیگیری برای درنوردیدن آب از مسیر طبیعی خود هستند تا بتوانیم آب مناسبی از این اکوسیستم مشترک بین دو کشور داشته باشیم. در غیر این صورت ایران و افغانستان ناگزیر از تحمل تبعات ریزگرد ناشی از خشکی تالاب هامون هستند. امیدواریم با همکاری دولت افغانستان این تالاب زنده بماند و به حیات و کارکرد خود ادامه دهد.
وضع نامساعد تالاب هورالعظیم
مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها در سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه درباره وضعیت تالاب هورالعظیم در پی وقوع سیلاب های اخیر اظهار داشت: تالاب هورالعظیم نیز وضعیت خوبی ندارد. حدود ۵۰ درصد از حق آبه هورالعظیم از سمت ایران داده شد اما از سمت عراق به سبب خشکی گسترده این اتفاق نیفتاد. بتازگی شاهد حریق ناشی از این خشکسالی در بخش عراقی هورالعظیم نیز بوده ایم. به دنبال همکاری برای اطفای حریق هورالعظیم در بخش عراقی هستیم.

وی افزود: در صورت ادامه شرایط فعلی در هورالعظیم، اواخر تابستان و در فصل پاییز وضعیت بدتری را شاهد خواهیم بود و امکان دارد بخش ایرانی هورالعظیم به کانون ریزگرد تبدیل گردد چونکه امسال حوضه کرخه هم وضعیت مناسب آبی ندارد.

آبگیری ناچیز تالاب گاوخونی

اشرفی زاده به آبگیری تالاب بین المللی گاوخونی از ۶ تا ۷ مردادماه بر اثر بارندگی های اخیر اشاره نمود و توضیح داد: سهم آبگیری این تالاب بسیار ناچیز بوده است چونکه هیچ سیلاب و روان آبی از شاخه زاینده رود و در محل ایستگاه هیدرومتری شاخ کنار وارد تالاب گاوخونی نشده است همین طور برمبنای پایش های میدانی، مقدار کمی روان آب از سمت گردنه ملا احمد نایین و بوسیله مسیل مجاور کوه سیاه وارد شمال تالاب شده که موقت و حجم آن خیلی کم بوده است.

وی اضافه کرد: به سبب نبود امکانات، سنجش و تعیین میزان دقیق آب ورودی به گاوخونی میسر نیست اما شاید حدود ۱۰ هزار متر مکعب بوده است.

اشرفی زاده در ادامه اظهار نمود: در طول این مدت دو سیلاب کوتاه مدت چند ساعته از سمت شرق و ارتفاعات قلعه خرگوشی در استان یزد وارد شرق تالاب شده است که به سبب نبود تجهیزات اندازه گیری، حجم دقیق آن نیز معین نیست.

وی با توجه به این که از سمت جنوب و بوسیله رودخانه "واز" آبی از سمت شهرستان ایزدخواست به سبب وجود سد به پایین دست سرازیر نشده است، توضیح داد: مگر این که روانابی از مسیل های پایین دست به سمت تالاب جریان یافته باشد که به سبب شرایط بسیار صعب العبور دسترسی به جنوب تالاب، ورود احتمالی سیلاب و حجم آن مشخص نشده است.

اشرفی زاده اشاره کرد: در سطح تالاب گاوخونی هیچ نوع بارندگی ثبت و گزارش نشده است.

وی به بررسی های بیشتر و تکمیلی میدانی برای برآورد احجام وارد شده به تالاب اشاره نمود و اظهار داشت: بررسی این موارد در حال انجام می باشد. ضمن آنکه تصاویر ماهواره ای که تا چند روز آینده قابل دسترس خواهد بود، اطلاعات بیشتر و درک بهتری از نمایه ها و شاخص ها از میزان سیلاب وارد شده به تالاب از شاخه های غیر زاینده رود و زیرحوضه مشروط به این که هوا ابری نباشد، محقق می کند و نتایج آن نیز در هفته آتی مشخص خواهد شد.

مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها در سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در مجموع برمبنای بررسی های اولیه میدانی و اطلاعات تکمیلی، میزان آبگیری یا افزایش رطوبت تالاب گاوخونی موقتی، بسیار محدود و لکه ای است که ناشی از بارندگی های اخیر کمتر از یک درصد حداقل احجام میزان نیاز آبی سالیانه تالاب، تخمین زده می شود که سبب تاخیر در خشک شدن کامل تالاب ناشی از عدم دریافت حق آبه ها و در نتیجه غبار خیزی آن می شود.
بیشتر بخوانید: سیلاب دوای درد کم آبی تالاب ها نیست

اشرفی زاده در آخر با اشاره به کارکرد تالاب ها توضیح داد: یکی از کارکردهای آنها حفظ و نگه داشتن آب سیلاب و جلوگیری از بروز خسارت های آنست همین طور یکی دیگر از کارکردهای اصلی تالاب احیای آب های زیرزمینی است.
1401/05/11
10:17:22
5.0 / ۵
188
تگهای خبر: آب , تجهیزات , محیط زیست , مسیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است