جهان برای گرمای بیشتر آماده شود

جهان برای گرمای بیشتر آماده شود

خراسان رضوی تغییرات آب وهوایی سبب موج گرمای جهانی شده است و کشورها باید به سرعت خویش را با آن سازگار کنند.


به نقل از ویفروم، مدتی است، دانشمندان اخطار داده اند که افزایش دمای کره زمین خطرات هوای گرم را زیاد می کند و از آنجاکه بعضی از کشورها فاقد تجهیزات لازم برای مقابله با افزایش دما هستند، این مورد زندگی آنها را به خطر می اندازد. به قول کارشناسان، کشورهای سراسر جهان باید شدت هوای گرم را بشناسند و اقدامات پیشگیری و آمادگی در مقابل آنرا بهبود بخشند.
گرما واضح ترین نشانه تغییر آب وهواست و گرمای مرگبار طی ۳۰ سال آینده بدتر خواهد شد چون فرکانس و شدت امواج گرما در سرتاسر جهان به علت تغییرات آب وهوایی در حال افزایش می باشد.
دانشمندان اخطار دادند که افزایش میانگین دمای جهانی، با افزایش سطح گازهای گلخانه ای در جو، سبب افزایش خطرات هوای گرم می شود. تهدید امواج گرما در حالیکه سطح گازهای گلخانه ای به انباشته شدن ادامه می دهند، افزایش خواهد یافت.
از آنجاییکه ۲۰۵۰ نخستین تاریخی است که هم اکنون برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای جهانی به صفر خالص مورد بحث قرار گرفته به این مفهوم است که آب وهوای شدید، ازجمله موج گرما، حداقل تا ۳۰ سال آینده شدیدتر خواهد شد.
کشورهایی که هم اکنون دماهای بالا را تجربه کرده اند، مجبورند خویش را با دوره های شدیدتر گرما وفق دهند. برخی بیشتر به تلفیقی از گرما و رطوبت توجه کرده اند که مانع از خنک ماندن بدن انسان از راه تعریق می شود.
به اصطلاح «دمای حباب مرطوب» معادل ۳۵ درجه سانتی گراد با رطوبت نسبی ۱۰۰ درصد حتی برای افراد سالم هم گذراندن دوره های طولانی در خارج از منزل را خطرناک می کند، بخصوص اگر درحال انجام فعالیتهای بدنی باشند. دمای حباب مرطوب دمایی است که بخشی از هوا می تواند داشته باشد اگر با تبخیر آب در آن تا حد اشباع سرد شود و گرمای نهان تبخیر توسط همان بخش از هوا تأمین گردد.
حالا خیلی از کشورهای گرم دریافته اند که مردم در گرمای شدید بهره وری کمتری دارند ازاین رو افرادی که در بخش هایی مانند ساخت وساز و کشاورزی فعالیت می نمایند از کار بیرون در گرم ترین زمان های روز اجتناب می کنند اما کشورهایی که به گرمای سوزان عادت نکرده اند، در کوشش برای مقابله با آن هستند.
در بریتانیا، صدها نفر در موج گرمای تابستان جان خویش را از دست می دهند. حدودا همه افرادی که جان خویش را از دست می دهند سالخورده و دارای بیماری های زمینه ای هستند. در نتیجه، تاثیرات امواج گرما بر سلامتی تا حد زیادی پنهان شده و کمتر مورد توجه قرار گرفته است و اگر توجه بیشتری برای پیشگیری از گرمای بیش از اندازه در خانه ها شود، میتوان جان خیلی از افراد را نجات داد.
خیلی از خانه های موجود به بازسازی نیاز دارند تا از گرم شدن خطرناک آنها جلوگیری شود. پیشگیری از گرمای بیش از اندازه به اندازه بهبود عایق کاری و بهره وری انرژی مهم می باشد. با این وجود، مردم باید آموزش ببینند تا اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهند، بعنوان مثال بستن پنجره ها و کشیدن پرده ها برای پیشگیری از ورود هوای گرم و آفتاب در گرم ترین بخش های روز می تواند راهکار مناسبی برای کاهش گرما باشد.
خیلی از چالش ها برای شهرهای کشورهای ثروتمند و فقیر مشابه هستند. در سرتاسر جهان، شرکت ها، شهرها و جوامع باید بدانند که حال وهوای فعلی و آینده ما مانند گذشته نیست و خطرات ناشی از گرمای شدید در حال افزایش می باشد و برای چندین دهه ادامه می یابد.
منبع:

1401/04/31
12:54:39
5.0 / ۵
27
تگهای خبر: آب , تجربه , تجهیزات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است