سند احیای جنگل های زاگرس تهیه شد

سند احیای جنگل های زاگرس تهیه شد

به گزارش گل ارکیده معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار داشت: کارگروهی به ریاست معاون اول رئیس جمهور هیات دولت تشکیل و سندی تحت عنوان ˮسند احیای جنگل های زاگرسˮ تهیه شد.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، نقی شعبانیان اظهارکرد: حساسیت خوبی در سطح ملی و دولت برای محافظت از جنگل های زاگرس ایجاد و کارگروهی در همین رابطه به ریاست معاون اول رئیس جمهور با عضویت وزرا و استانداران مناطق زاگرس نشین تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه در این کارگروه سند احیای جنگل های زاگرش بعنوان سندی بالادستی برای محافظت از این جنگلها مطرح گردیده است، اضافه کرد: ذیل این سند، اقدامات منطقه ای و بخشی هم صورت خواهد گرفت.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور یکی از این اقدامات را در جهت تعادل بیولوژیکی به جنگل های زاگرس، مشارکت واقعی مردم عنوان و افزود: وقتی مشارکت مردم را شاهد خواهیم بود که آنان، منفعت خویش را در حفظ جنگل های زاگرس بدانند، یعنی مردم نگران تخریب جنگل باشند.

شعبانیان ضمن اشاره به در دست تهیه بودن طرح های جنگلداری اجتماعی در کشور، افزود: سال جاری این طرح به صورت پایلوت برای سه منطقه از کشور تهیه می شود که یکی از آنها کردستان است و سال ۱۴۰۲ هم اجرا می گردد.

وی تصریح کرد: اگر توجه و حساسیت دولت و مردم را نسبت به در خطر بودن جنگل های زاگرس و لزوم حفظ آن ایجاد نماییم، طی ۲ دهه قادر به نجات این جنگلها خواهیم بود، البته این مهم نیازمند تخصیص اعتبارات مناسب می باشد.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور وسعت جنگل های زاگرس را ۶ میلیون هکتار اعلام نمود و عنوان کرد: این جنگلها از حیث اقتصادی و معیشتی برای مردم و کاهش معضلات زیست محیطی بخصوص در مقابل ریزگردها، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

شعبانیان اضافه کرد: در سالهای اخیر جنگل های زاگرس به علل انسانی و حوادث طبیعی همچون خشکسالی های مداوم، استفاده بی رویه و نادرست و آتشسوزی های پیاپی وضع خوبی ندارد، در صورتی که اگر می خواهیم امنیت غذایی و زیستی و توسعه پایدار داشته باشیم، باید به این جنگلها دقت کنیم.
وجود آفت و بیماری، از مشکلات حاد جنگل های زاگرس
وی یکی از اشکالات حاد امروز جنگل های زاگرس را وجود آفت و بیماری دانست و اظهار داشت: این آفات و بیماری ها نتیجه فعالیتهایی است که سبب بهم خوردن تعادل زیستی و اکولوژیکی بوم سازگان زاگرس شده است.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور افزود: جوانه خوار، برگ خوار، بذرخوار بلوط و بیماری زغالی بلوط همچون آفت هایی است که زاگرس را با خطر مواجه کرده است که اگر کنترل نشود، امکان دارد بیماری های بیشتری شایع شود.

شعبانیان خاطرنشان کرد: این آفات جزو اکوسیستم زاگرس هستند و به خودی خود آفت محسوب نمی شوند اما زمانی به آفت تبدیل شد که تعادل زیستی بهم خورد و این موجودات طغیان کردند.

وی مقابله با این آفت ها را نیازمند کار علمی و برنامه های کوتاه، میان و بلندمدت دانست و افزود: در کوتاه مدت باید سمپاشی در جنگل های زاگرس صورت گیرد تا کانون بحرانی طی سه چهار سال نجات پیدا کند؛ البته سمپاشی به صورت ترکیبات بیولوژیکی انجام می شود که کم خطر بوده و عواقب کمتری خواهد داشت.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تصریح کرد: این سمپاشی ها هم نباید طولانی مدت صورت گیرد و اگر فقط متکی به این روش باشیم، امکان دارد عوارض نامطلوبی برای جنگل بخصوص حشرات و موجودات زنده داشته باشد، ازاین رو بعد از بازه زمانی سه چهار ساله باید متوقف شود، ضمن این که زمان سمپاشی در هر منطقه باید به تشخیص کارشناسی کمیته گیاه پزشکی و اکولوژیکی در هر منطقه صورت گیرد.

شعبانیان ضمن اشاره به این که در بین مدت هم پوشش جنگلها باید متراکم و احیا شود، اظهارکرد: ضروریست تلاش نماییم طی برنامه ای ۱۰ تا ۲۰ ساله، تعداد درخت در هکتار این جنگلها را افزایش دهیم تا نور آفتاب به کف جنگل نرسد و تعریض و تبخیر کمتر شود. از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتار استان کردستان، بیشتر از ۳۷۴ هزار هکتار آنرا جنگل تشکیل می دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، جنگل های استان کردستان که جزو جنگل های زاگرس شمالی هستند در طول بیشتر از ۵۰ هزار سال قبل تشکیل شده و به لحاظ حفاظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت بالایی است.

منبع:

1401/04/11
21:55:07
5.0 / ۵
160
تگهای خبر: آب , جنگل , درخت , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است