یك كارشناس آلودگی هوا:

کانون های گرد و غبار داخلی مهار شوند

کانون های گرد و غبار داخلی مهار شوند

به گزارش گل ارکیده یک کارشناس آلودگی هوا با اشاره به علل وقوع پدیده آلودگی هوا می گوید: تنها راه مقابله با این ابرچالش، پیشگری و شناسایی منشاء آن است؛ چونکه وقتی خیزش گرد و غبار صورت می گیرد، کار از کار گذشته است و چاره ای باقی نمی ماند.یوسف رشیدی در گفتگو با ایسنا اشاره کرد: کشور ما در منطقه ای قرار گرفته که زمینهای زیادی با استعداد تولید گرد و غبار وجود دارند. مناطقی نظیر عراق، عربستان و شمال افریقا مستعد این پدیده هستند. رطوبت کم خاک و انجام نشدن اقدامات لازم برای تثبیت خاک منطقه سبب می شود تا هر گاه باد شدیدی می وزد، ذرات خاک در هوا به پرواز درآیند.

وی اضافه کرد: دانه های خاک آنقدر ریز هستند که با وزش باد به هوا بلند و در ارتفاع زیاد حمل می شوند. زمانی که این ذرات در جریان های اصلی هواشناسی قرار می گیرند در مسافت های زیاد جابجا می شوند. علت اصلی وقوع این پدیده وجود زمین هایی است که خاک سستی دارند و این خاک نیز از دانه های ریزی تشکیل شده است. همین طور رطوبت کم و نبود پوشش گیاهی نیز مزید بر علت می شود تا خاک این زمین ها مستعد تولید گرد و غبار باشد.

رشیدی در ادامه اظهار داشت: کشورها باید در زمینه شناسایی کانون ها و تثبیت آنها تلاش کنند. این مسئله ای منطقه ای است و نیازمند همکاری چندین کشور و نهاد مختلف است. از سال ۲۰۰۴ سازمان هواشناسی جهانی یک سیستم پیش آگاهی در سه منطقه طراحی نموده است. یکی از مراکز این سیستم در شهر بارسلونا قرار دارد و مربوط به حوزه اروپا، خاورمیانه و شمال افریقا است. مراکز مشابهی نیز برای شرق آسیا و همین طور قاره آمریکا وجود دارد.

وی افزود: شاید فعال ترین مرکز بین این مراکز در شهر بارسلونا باشد. شمال افریقا و خاورمیانه از مستعدترین مناطق برای تولید گرد و غبار هستند. در این سیستم می توان اطلاعات مربوط به پیش بینی گرد و غبار، موقعیت کانون ها و... را استخراج کرد.

رشیدی اضافه کرد: در ایجاد گرد و غبار، وزش باد و شدت وزش آن بسیار موثر است. همچنین تغییر کاربری زمین ها نیز می تواند سبب افزایش احتمال خیزش گرد و غبار شود. نمی توان انگشت بهتان را همیشه به سمت کشورهای ترکیه، عراق و عربستان نشانه رفت. ما باید ابتدا خودرا اصلاح نماییم و کانون های گرد و غبار داخلی را مهار نماییم. سپس باید کشورهای ذینفع در این مساله با اجماع جهانی زیر چتر سازمان هواشناسی جهانی قرار گیرند و این مشکل را مرتفع کنند.

رشیدی اظهار داشت: وزش باد ذاتا خوب است چونکه سبب می شود آلودگی های انسان ساز از بین بروند. اما زمانی که زمین ها مستعد گرد و غبار هستند، وزش باد مشکل ساز می شود. علاوه بر آن زمانی که ذرات معلق بطور کلی زیاد می شوند به تبع آن غلظت آلاینده های دیگر به جز ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون مانند ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون را نیز بالا می رود.

این کارشناس آلودگی هوا در آخر اظهار داشت: وقتی گرد و غبار برمی خیزد، نمی توان کاری کرد و چاره ای وجود ندارد. تنها راه کنترل آلودگی هوا پیشگیری و شناسایی منشاء آنست. همین طور وقتی آلودگی وارد منطقه ای می شود نمی توان زمانی برای خروج این میهمان ناخوانده تعیین کرد و خروج توده گرد و غبار بستگی به غلظت، گستره و حجم گرد و غبار دارد. مدت زمان لازم برای خروج توده گرد و غبار ممکنست سه یا چهار روز باشد و یا حتی از یک یا دو هفته نیز تجاوز کند؛ بطوریکه در مناطق جنوب و غرب کشور مدت زمان درگیری با ذرات گرد و غبار بیشتر از مناطق دیگر است.

منبع:

1401/03/06
21:43:06
5.0 / ۵
170
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است