مردم نگران هستند؛

وضعیت نابسامان فاضلاب در گناوه

وضعیت نابسامان فاضلاب در گناوه

وضعیت نابسامان فاضلاب گناوه و تصفیه خانه آن، سال ها است که بعنوان یک معضل اساسی زیست محیطی گریبان گیر این شهر بندری و گردشگرپذیر شده و همچنان لاینحل مانده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها- عصمت اسماعیلی: یکی از عمده ترین مشکلات در استان بوشهر که مردم شهرهای مختلف این استان بخصوص ساحل نشینان با آن روبرو هستند مشکل فاضلاب و دفع پساب ها است.
شهر گناوه بعنوان یکی از مهم ترین شهرهای استان بوشهر سالهای متمادی است که از نداشتن یک سیستم فاضلاب رنج می برد و این مشکل اساسی همواره یکی از خواسته های اصلی مردم این شهر بوده که همچنان لاینحل مانده است.
علیرغم همه سخنان و وعده های مسؤلان در ادوار مختلف، این شهر ساحلی و توریست پذیر که به غیر از شهروندان هر ساله پذیرای میلیونها مسافر از نقاط مختلف کشور است، همچنان از نداشتن سیستم فاضلاب کارآمد رنج می برد.
اجرای ناقص سیستم فاضلاب در شهر، وصل نشدن خیلی از منازل به سیستم فاضلاب شهری، ورود پساب خانگی به کانال های دفع سطحی آب و سرازیر شدن فاضلاب در چندین نقطه به ساحل و دریا فقط بخشی از مشکلاتی است که مردم این شهر سال ها با آن دست به گریبان هستند و فعالان محیط زیست بارها پیرامون این معضلات و مشکلات خواهان رسیدگی جدی شده اند.
تصفیه خانه فاضلاب گناوه هم همچون مشکلات این شهر است که سبب ایجاد مخاطرات زیست محیطی فراوان برای مردم و روستای اطراف این تصفیه خانه شده است و خیلی از فعالان زیست محیطی و مردم این شهرستان را نگران کرده است.

مشکلات مختلف تصفیه خانه فاضلاب گناوه
از مهم ترین مشکلات تصفیه خانه فاضلاب شهر گناوه که در نزدیکی روستای گشویی از بخش مرکزی شهرستان قرار دارد، میتوان به غیربهداشتی بودن محیط، رشد بی رویه نیزارها، حضور انبوه حشرات و خزندگان و پرندگان در محل تصفیه خانه، بوی بسیار نامطبوع در اطراف، منتهی شدن خروجی ناسالم آن به دریا، حضور شکارچیان غیرمجاز برای شکار پرندگان آبزی در محل نیزارها، استفاده دام های اهلی از آب و نیزارهای اطراف تصفیه خانه، نداشتن نگهبان و تابلو شناسایی بخصوص برای راهنمایی افراد ناآشنا به منطقه و خطرات جانی برای این افراد مانند افتادن در لاگون های تصفیه خانه در این منطقه، ایجاد منظره بسیار نازیبا و ناهمگون برای منطقه، هدر رفت سرمایه های ملی در نتیجه نگه داشت نامناسب از آنها، عدم استفاده صحیح از آب های خروجی در شرایطی که برای آبیاری فضای سبز و خانه باغ ها میتوان با تصفیه مناسب استفاده گردد و تخلیه نخاله های ساختمانی در محدود تصفیه خانه اشاره نمود که لازم است تا مسؤلان ذی ربط برای رفع این مخاطرات اقدامات اساسی انجام دهند.

در همین راستا و به منظور بررسی وضعیت نابسامان تصفیه خانه فاضلاب و نگرانی ها و دغدغه های فعالان محیط زیست و کنشگران اجتماعی، مسؤلان دستگاههای مرتبط و برخی از فعالان اجتماعی و محیط زیست در محل این تصفیه خانه جمع شدند که ضمن بیان دغدغه های فعالان اجتماعی مسؤلان مربوطه به بررسی این مشکلات پرداختند.
دغدغه مردم و فعالان اجتماعی و محیط زیستی
رئیس شورای خانه مشارکت در سلامت شهرستان گناوه عنوان کرد: مشکلات مختلف تصفیه خانه فاضلاب گناوه یکی از دغدغه های مردم و فعالان محیط زیست و اجتماعی شهرستان است و امروز به منظور بررسی این مشکلات به همراه برخی از رؤسای ادارات شهرستان گناوه در محل تصفیه خانه شهرستان جمع شده ایم.
حمید عشایری اضافه کرد: تصفیه خانه فاضلاب گناوه نزدیک به سه دهه است در این منطقه در نزدیکی روستای گشویی شهرستان مستقر شده است و مشکلات زیادی را برای ساکنین این روستا و مردم شهر گناوه بوجود آورده است.
وی خاطرنشان کرد: تصفیه خانه فاضلاب گناوه حتی فاقد تابلو شناسایی، نگهبانی، برق است و لایروبی آن سالهاست انجام نشده است.
رئیس شورای خانه مشارکت در سلامت شهرستان گناوه خاطرنشان کرد: مهم ترین معضلی که سلامت و محیط زیست مردم شهرستان را به خطر انداخته است ورود فاضلاب به دریا است که مردم از این دریا ارتزاق می کنند و گونه های مختلف جانداران دریایی را هم به خطر می اندازد.
عشایری افزود: بعد از پیگیری های مستمر فعالان اجتماعی و محیط زیستی شهرستان، امروز اجتماعی با حضور رؤسای برخی ادارات مرتبط تشکیل شد و مشکلات این تصفیه خانه بررسی گردید.
وی اظهار داشت: پروژه فاضلاب گناوه یکی از پروژه هایی است که سالهای متمادی دغدغه فعالان محیط زیست و اجتماعی شهرستان است اما در واقع هنوز به هیچ سرانجامی نرسیده است.

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی
بخشدار مرکزی گناوه در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: یکی از دغدغه های فعالین اجتماعی شهرستان گناوه پیگیری معضلات و مشکلات تصفیه خانه فاضلاب گناوه در نزدیکی روستای گشویی این شهرستان است که این مشکل همه شهرستان را به شکلی در بر می گیرد.
خدیجه دشتی اضافه کرد: از سوی بخشداری مرکزی شهرستان اقداماتی همچون تشکیل جلسات مختلف در جهت واگذاری این پروژه به بخش خصوصی برای اجرای کار به صورت فنی و تخصصی صورت گرفته که هنوز نتیجه ای نهایی در این حوزه گرفته نشده است.
وی اظهار داشت: پیگیری های مکرری با اداره محیط زیست، آبفا، منابع آب و ادارات ذی ربط در این حوزه درحال رایزنی است.
بخشدار مرکزی گناوه افزود: در مرحله اول پیگیری مشکلات این تصفیه خانه، استقرار نگهبانی و ایجاد مکانی برای محصور کردن و نگهبانی از این منطقه مدنظر است که درصدد هستیم با هماهنگی با ادارات آب و برق هر چه سریع تر بتوان جایگاه رسمی برای این منطقه ایجاد کرد.
وی اظهار داشت: در ادامه کار تلاش جهت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و پای کار آوردن ادارات آبفا و شهرداری است که هر چه زودتر جهت تعیین تکلیف و برقراری یک شرایط خاص جهت رفع مشکلات تصفیه خانه اقدام نمایند.
تشکیل کارگروه ویژه در شهرستان
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه عنوان کرد: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه در جهت پیگیری مشکلات تصفیه خانه شهرستان نامه نگاری های گوناگونی با اداره آبفا داشته است و جلسات کارشناسی مختلف همچون جلسه ای در اداره کل حفاظت محیط زیست استان با حضور مدیرکل استان تشکیل شد.
کامبیز عبدالهی اضافه کرد: بر طبق این پیگیری ها قرار شد که یک کانال زهکشی برای تصفیه خانه فاضلاب راه اندازی شود که قسمتی از این کانال اجرا و ادامه کار رها شده است.

وی اظهار داشت: در نامه ها و پیگیری ها این اداره به اداره آب و فاضلاب شهرستان ذکر شده است که تابلو شناسایی که مشخص کننده محل تصفیه خانه فاضلاب باشد و همینطور یک درب ورودی و برق و استقرار نگهبان و اضافه کردن یک مدول دیگر برای این محدوده در نظر گرفته شود ولی از سوی اداره آبفا گفته شده که این امر به تصمیمات استانی نیازمند است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گناوه افزود: پیشنهاد این اداره تشکیل یک کارگروه متشکل از ادارات متولی همچون شهرداری، آب و فاضلاب و اداره محیط زیست بعنوان ناظر به ریاست فرماندار شهرستان است تا نظرات مختلف جمع بندی و مصوب شود تا بتوان از راه اداره آب و فاضلاب شهرستان در سطح استان پیگیری های لازم صورت گیرد و این مشکلات به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت رفع گردد و شرایط بهتری برای تصفیه خانه گناوه ایجاد کرد.
شهرداری آماده همکاری برای رفع مشکل
شهردار گناوه با اشاره به اینکه این شهرداری در مبحث فاضلاب ورود غیر مستقیم دارد عنوان کرد: شهرداری گناوه این آمادگی را دارد تا با همکاری اداره آبفا منازل مسکونی که هنوز به فاضلاب متصل نیستند با حمایت، فرهنگ سازی و تشویق شهروندان به وصل انشعاب به فاضلاب شهری همکاری داشته باشیم تا خیلی از مشکلات در این حوزه حل خواهد شد.
جواد رستمی اضافه کرد: آلودگی محیط زیستی و همینطور هدر رفت ظرفیت و پتانسیل آب موجود دو مبحث مهم در بحث تصفیه خانه فاضلاب گناوه است.
وی اظهار داشت: با تصفیه مناسب این آب میتوان از آن برای آبیاری فضای سبز، خانه باغ ها و جاهای دیگر استفاده بهینه کرد.
شهردار گناوه خاطرنشان کرد: بر مبنای برنامه ریزی ها صورت گرفته این شهرداری در نظر دارد تا جلسه هماهنگی با آبفا شهرستان در جهت هماهنگی و اجرای این دو برنامه مهم را اقدام نماید.

طرح ارتقای تصفیه خانه فاضلاب گناوه
رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان گناوه عنوان کرد: در شهر گناوه ۱۳ هزار و ۵۰۰ مشترک فعال به شبکه فاضلاب وصل هستند.
علی محمدی اضافه کرد: در شبکه توزیع ۳ پیمانکار فعال می باشند که از سال قبل آغاز به کار کردند که یکی از پیمانکاران حدود ۲۰ کیلومتر شبکه گذاری در حوزه شهر گناوه را انجام می دهد و دو پیمانکار هم در بخش تصفیه خانه فاضلاب و ایستگاه پمپاژ فعال می باشند.
وی اظهار داشت: مطالعاتی برای ارتقا تصفیه خانه فاضلاب گناوه انجام شده که مراحل خوبی را سپری کرده است.
وی بیان نمود: بعد از عرضه طرح از جانب مشاور اساسا این طرح بعد از تصویب عملیاتی خواهد شد و نسبت به ارتقا تصفیه خانه فاضلاب کارهای خوبی تا آخر سال جاری شاهد خواهیم بود.
وی اظهار داشت: همه این تلاش ها در جهت تأمین رفاه مردم و کاهش دغدغه های موجود پیرامون فاضلاب گناوه است.

امید است با روی کار آمدن دولت جدید و مشخص شده مسؤلان استانی و شهرستانی شاهد بررسی اساسی این مشکل چندین ساله شهر گناوه در زمینه فاضلاب و برداشتن قدم های مؤثر در رفع آنکه ارتباط مستقیم با سلامت مردم دارد باشیم.


منبع:

1400/09/09
23:58:59
5.0 / 5
255
تگهای خبر: آب , آلودگی , باغ , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است