مهر از لرستان گزارش می دهد؛

بلوطستان در هراس آتش

بلوطستان در هراس آتش

گل ارکیده: زمستان و بهار پرباران هرچقدر که به دشت نشاط داده، جنگل های لرستان را بیمناک تابستان و حریق های آن نگه داشته است.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها - فاطمه حسینی: استان لرستان علیرغم دارا بودن ظرفیتهای منحصر به فرد در زمینه اراضی جنگلی و مرتعی با مخاطرات جدی مواجه می باشد، مخاطراتی که می تواند عرصه های طبیعی این استان را به دشت های بدون آب و علف تبدیل کند. وقوع آتش سوزیهای گاه و بیگاه در زمینه های جنگلی و مرتعی، چرای بی رویه دام، تعرض به عرصه های طبیعی و تغییر کاربری ها، خسارات خشکسالی و ریزگردها، اجرای پروژه های عمرانی غیرکارشناسی و… هر کدام زخمی را بر تن زاگرس زده اند تا سکته های مختلف قلب این اکوسیستم را هر روز ضعیف تر کند. حال با عنایت به نزدیک شدن فصل گرما و اوج گیری حریق در جنگل های زاگرس متولیان استان در صدد برآمده اند با برگزاری جلسات ستاد اطفا حریق راهکار ها و برنامه هایی خاصی برای جلوگیری از وقوع آتشسوزی در جنگلها و مراتع استان عرضه کنند تا خسارات ناشی از آتشسوزی های احتمالی امسال به حداقل ممکن برسد.
حسین میرزایی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه بالغ بر ۷۵ درصد از مساحت لرستان را جنگلها و مراتع تشکیل می هد، عنوان کرد: از ۲.۸ میلیون هکتار مساحت استان لرستان، ۲.۲ میلیون هکتار جنگل و مرتع است.

«زغال گیری» چالش جدی جنگل های لرستان
وی با اشاره به اینکه در استان ۱.۲ میلیون هکتار جنگل و حدود یک میلیون هکتار هم مرتع در لرستان وجود دارد، اظهار داشت: لرستان از حیث منابع طبیعی، یک استان غنی به حساب می آید.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، بیان داشت: لرستان در رویشگاه زاگرس واقع شده، از حیث جنگل، لرستان نخستین استان زاگرس است و در کشور هم استان چهارم به حساب می آید.
میرزایی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به این که معیشت بخش زیادی از مردم به منابع طبیعی وابسته است، خاطرنشان کرد: بالغ بر ۳۰ هزار خانوار مرتع دار هستند، پروانه چرا دارند، ارتباط با منابع طبیعی دارند.
وی با تکیه بر این که این ما هستیم که باید این منابع خدادادی را مدیریت، حفظ و نگهداری نماییم، اضافه کرد: عوامل انسانی، سیلاب، رانش زمین و… همچون تهدیدهای حوزه منابع طبیعی استان به شمار می آید.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اشاره به اینکه منابع طبیعی یک مبحث بین نسلی است و همه در برابر حفظ، مدیریت و نگهداری از آن مسئولیت دارند، خاطرنشان کرد: چرای بیش از اندازه و بالغ بر سه برابر ظرفیت مراتع، یکی دیگر از تهدیدهای حوزه منابع طبیعی در لرستان است.
میرزایی ضمن اشاره به این که استفاده از چوب درختان بعنوان سوخت در بعضی از مناطق و جنگل های استان، اظهار داشت: متأسفانه گاهی شاهد «زغال گیری» از جنگل های استان هستیم.

۱۸ هزار هکتار از جنگل های لرستان در آتش سوخت
وی، بیان داشت: گاهی در طرح های توسعه ای هم استانداردها و ضوابط نادیده گرفته می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با تکیه بر این که منابع طبیعی بستر حیات، تولید و امنیت زیستی به شمار می آید، افزود: در دنیا، منابع طبیعی در ردیف منابع استراتژیک و راهبردی شناخته می شود.
میرزایی با اشاره به اینکه طی ۱۳ سال و از سال ۸۶ تا ۹۸، حدود ۲۱۸ هزار هکتار از جنگلها و مراتع کشور گرفتار حریق شده است، اضافه کرد: سالانه ۱۷ هزار هکتار جنگل و مرتع در کشور گرفتار آتشسوزی شده است.
وی با تکیه بر این که در مدت زمان یاد شده، در لرستان هم حدود ۱۸ هزار هکتار جنگل و مرتع گرفتار آتشسوزی شده است، اظهار داشت: سالانه هزار و ۴۰۰ هکتار از جنگلها و مراتع استان گرفتار حریق شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، افزود: از مجموع ۱۸ هزار هکتار یاد شده در استان، حدود ۱۳ هزار هکتار جنگل و پنج هزار هکتار هم مرتع بوده که گرفتار آتشسوزی شده است.

۱۱ درصد از حریق جنگل های زاگرس در ارتباط با لرستان بوده است
میرزایی با تکیه بر این که سالانه حدود هزار هکتار جنگل را در استان از دست داده ایم و این آمار، یک آمار نگران کننده است، بیان داشت: در منطقه زاگرس ۱۱ استان قرار دارد، که میزان حریق و آتشسوزی جنگلها و مراتع لرستان از متوسط این منطقه هم بالاتر بوده است.
وی ضمن اشاره به این که در استانهای زاگرس نشین، طی ۱۵ سال حدود ۱۷۶ هزار هکتار جنگل و مرتع گرفتار حریق شده است، اظهار داشت: ۱۱ درصد این میزان آتشسوزی جنگل و مرتع متعلق به استان لرستان بوده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، تصریح کرد: این آمار، نگران کننده است.

عامل ۹۵ درصد آتشسوزی ها انسانی است
میرزایی با اشاره به اینکه در کشور بر مبنای آمار ۹۰ درصد علت آتشسوزی ها انسانی و ۱۰ درصد طبیعی است، خاطرنشان کرد: در لرستان این عدد بیشتر از ۹۵ درصد است و عوامل طبیعی به مراتب کمتر است، البته همه آتشسوزی ها هم عمدی نیست و بخشی هم سهوی است.
وی، اظهار داشت: عوامل عمدی انسانی همچون افزایش سطح اراضی کشاورزی، تبدیل جنگل به مرتع، زغال گیری و… هستند که باعث تخریب و از بین رفتن جنگلها و مراتع استان می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان ضمن اشاره به نقش مؤثر آموزش و سازمان دهی مردم در جهت محافظت از جنگلها و مراتع، افزود: عرضه آموزش ها به دهیاران، روستاییان، عشایر و… همواره در دستور کار منابع طبیعی استان است.
میرزایی ضمن اشاره به راه اندازی سامانه همیار طبیعی در استان و عضویت ۱۴ هزار نفر در آن، اظهار داشت: میزان بارش ها در استان طی سال جاری خوب بوده، وضعیت جنگل و مراتع مطلوب است و باید در جهت محافظت از این منابع اقدامات جدی داشته باشیم.

مهار آتشسوزی در جنگل های لرستان خیلی سخت است
وی ضمن اشاره به ایجاد «نوار آتش بر» در سطح جنگلها و مراتع استان، خاطرنشان کرد: درحال آموزش دهیاران، مردم و… هستیم تا بتوانیم آنها را در جهت جلوگیری از وقوع آتشسوزی در سطح جنگلها و مراتع پای کار بیاوریم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه با دستور استاندار و معاون عمرانی استانداری لرستان، ستادهای مدیریت بحران استان و شهرستان شکل گرفته است، اضافه کرد: با عنایت به میزان اعتبارات، تنها دولت نمی تواند در این رابطه پای کار باشد و می طلبد که تشکل ها و مردم هم در این رابطه پای کار باشند.
میرزایی با اشاره به اینکه یک سری تجهیزات از سالهای قبل داشتیم که آنها را آماده و تعمیر کرده ایم و درحال خریداری یک سری تجهیزات هستیم، اضافه کرد: خوشبختانه ظرفیت خیرین حوزه محیط زیست و منابع طبیعی را هم داریم و امیدواریم کسانی که توان مالی دارند در این رابطه کمک کنند.
وی اظهار داشت: کار اطفای حریق در لرستان با عنایت به صعب العبور بودن مناطق جنگلی آن خیلی دشوار می باشد، باید تلاش نماییم که در همان لحظات اولیه آتش را مهار نماییم، یکی از تجهیزات مورد نیاز در برای مهر آتشسوزی «دمنده» است.

1402/03/13
15:13:35
5.0 / ۵
234
تگهای خبر: آب , تجهیزات , جنگل , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است